Archiwum

Rok 2015


Uczelniada

Koło Naukowe Rachunkowości Audytor miało zaszczyt organizować już XIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Amatorów Rachunkowości UCZELNIADA, który odbył się w dniach 18-20 listopada 2015 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku w konkursie wzięło udział 10 drużyn: 3 drużyny z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, 2 drużyny z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2 drużyny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz po jednej drużynie z  Uniwersytetów Ekonomicznych w Poznaniu, Łodzi i Katowicach.

Konkurencję rozpoczęły testy przygotowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Po krótkiej przerwie Uczestnicy rozwiązywali zadania z rachunkowości zarządczej przygotowane przez prof. UG, dr hab. Arletę Szadziewską.

Po dniu pełnym umysłowego wysiłku przyszedł czas na relaks. Nie był to jednak bierny odpoczynek. Wybraliśmy się do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie oglądając eksponaty Muzeum wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji o historii polskiej Marynarki Wojennej. Następnie odbyła się główna atrakcja dnia – gra miejska. Organizatorki są niezmiernie dumne z Uczestników, gdyż mimo padającego rzęsiście deszczu, który nie oszczędzał nikogo podczas trwania całego konkursu, Uczestnicy ukończyli grę miejską.

Ostatni dzień konkursu rozpoczął się rozwiązywaniem case study przygotowanego przez pracowników firmy KPMG – naszego głównego Sponsora. Uczestnicy mogli liczyć na pomoc przyjaznego zespołu pracowników KPMG. Po rozwiązaniu case study nastąpiło jego omówienie. Uczestnicy dowiedzieli się krok po kroku jak prawidłowo rozwiązać każde z zadań. Była to z pewnością cenna wiedza dla wszystkich Uczestników.

Wynik case study decydował ostatecznie o wejściu do wielkiego finału konkursu. Finał, jak co roku, był przeprowadzony w konwencji zabawowej o motywie przewodnim. W tym roku motywem było...morze. Aby wygrać Uczestnicy musieli poprawnie odpowiadać na pytania Ekspertów, odgadywać rebusy oraz hasła w ,,familiadzie'' i kalamburach.

Wygrała drużyna ,,Wojownicy Sigmy'' z Uniwersytetu Ekonomicznego w Łodzi, drugie miejsce zajęła drużyna ,,Rachmistrze'' z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, trzecie miejsce zajęła drużyna ,,Keep calm and study accounting'' z UMK w Toruniu, a czwarte - ,,Konto'' z UE w Poznaniu.

Po udanym finale nadszedł czas na świętowanie. Wszyscy bawili się świetnie w jednym z sopockich klubów.Przedstawicielki naszego koła były obecne na Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Adeptów Rachunkowości w Toruniu w dniach 14-15.04.2015 r. Tematy referatów były bardzo zróżnicowane. 

Dla ciekawych:

Pamela Skoczypiec: "Uwarunkowania kulturowe rachunkowości chińskiej"

Monika Naumczyk: "Budowanie relacji inwestorskich za pomocą raportów społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw"

Aneta Gajek: "Koszty reprezentacji i reklamy wg prawa bilansowego oraz podatkowego"

Katarzyna Gliszczyńska: "Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych w świetle polskiego i międzynarodowego prawa bilansowego"

Agata Romanowska: "Istota i rola audytu wewnętrzengo w jednostce sektora finansów publicznych w Polsce"

Organizatorzy zapewnili także atrakcje popołudniowe jak: zwiedzanie zamku krzyżackiego oraz spacer po starówce Torunia. 

Wyjazdy na konferencje to wspaniała okazja do poznania studentów z pozostałych kół naukowych rozmieszczonych po całej Polsce.


Rok 2014

W dniach 26 - 28.11.2014 w Krakowie odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt." Praktyczny wymiar rachunkowości -podatki Rewizja Manipulacje". Organizowana przez Koło Naukowe Rewizji Finansowej "AUDYT".

Miło nam poinformować, że w konkursie na najlepszy referat:
- 3 miejsce zajęła Pamela Skoczypiec z referatem "Istota oszustw finansowo-księgowych białych kołnierzyków".
- 1 miejsce zajęła Monika Naumczyk z referatem "Raje podatkowe jako sposób optymalizacji podatkowej".

Gratulujemy! 


Uczelniada

 Jak co roku w listopadzie, Sopot stał się centrum konferencyjnym adeptów rachunkowości. W dniach 05-07.11.2014 młodzi, chętni sprawdzenia swojej wiedzy studenci, reprezentujący uczelnie z całego kraju, stanęli w szranki o tytuł najlepszej drużyny. Ogólnopolski Studencki Konkurs Amatorów Rachunkowości UCZELNIADA, organizowany jest przez Koło Naukowe Rachunkowości Audytor, działające na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie, którego mottem jest hasło: „Uczymy się bawiąc, bawimy się ucząc”. Wydaje się, że wspomniane motto mogłoby być również myślą przewodnią Uczelniady.

Nie zmienia to jednak faktu, że poziom konkursu był wysoki, wiedza pozostałych uczestników również, dlatego już samo dostanie się do wielkiego finału było dużym wyróżnieniem dla uczestników.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło skompletować trzyosobową drużynę i zgłosić ją w wyznaczonym terminie do konkursu, a potem przyjechać 5 listopada do Sopotu, gdzie cała zabawa z Uczelniadą się zaczęła. Pierwszy dzień konkursu polegał głównie na witaniu uczestników, poznaniu się i atrakcji wieczornej, jaką było wyjście do parku trampolin - Jumpcity w Gdyni. Natomiast drugiego dnia zaczął się dla zawodników dopiero wysiłek umysłowy. Otóż, to właśnie 6 listopada musieli zmierzyć się oni z dwoma testami. Pierwszy z nich, dotyczył Rachunkowości Zarządczej, w którym to zespoły musiały rozwiązać 4 zadania. Natomiast kolejny, przygotowywany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podzielony był na 3 kategorie - podatki, standardy międzynarodowe i ustawę o rachunkowości. Każdy zawodnik z danej drużyny rozwiązywał inny test.

Po zmaganiach uczestników z testami przyszedł oczywiście czas na rozrywkę. W tym roku uczestnicy mieli możliwość zwiedzania stadionu PGE Arena. Kolejnym etapem, w którym zawodnicy mogli odpocząć od zmagań związanych z Uczelniadą była coroczna gra miejska, gdzie uczestnicy mogli zacząć zupełnie odrębną rywalizację, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Kolejnego dnia na uczestników czekało kolejne zadanie eliminacyjne, przybierające formę case study, a przygotowane przez głównego sponsora Uczelniady - firmę KPMG. Dopiero po tym etapie mogliśmy wyłonić finałową czwórkę, która zmierzyła się z zadaniami przygotowanymi przez członków KNR Audytor. Ten, kto choć raz widział finał Uczelniady wie, że przyjmuje on postać trochę jak z teleturnieju, gdzie prowadzący przeprowadzają uczestników przez konkurencje, nie zapominając przy tym o temacie przewodnim finału, którym w tym roku była mitologia grecka. Całość nadzorowana i oceniana była przez jury - dr Marka Ossowskiego i dr hab. Arletę Szadziewską z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego oraz panią Joannę Pliszkę przedstawicielkę KPMG i Wojciecha Tyborowskiego, reprezentującego ACCA. W tym roku uczestnicy finału musieli zmierzyć się w konkurencjach: rebusy, pytania ekspertów (pracowników Katedry Rachunkowości), familiada, a także tworzenie definicji do wskazanych haseł.

Najlepsza okazała się drużyna Zespół Rozterek Egzystencjalnych z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w składzie Aleksandra Tomczak, Daniel Jaworski i Adam Kuc. 

II miejsce przypadło Przebiegłym - Justynie Bielak, Katarzynie Derylak i Magdalenie Łojewskiej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 

Ich koledzy z Uczelni, drużyna MMA - Mateusz Barański, Mateusz Furmanik i Adam Machay zajęli III miejsce. 

Natomiast tuż za podium, na IV miejscu uplasowała się drużyna Goodwill z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Anna Olewnik, Aniela Potka i Marta Sławińska.

Na koniec należy dodać, że cała zabawa nie odbyłaby się gdyby nie nasi sponsorzy, dzięki którym konkurencja miała sens, bo było o co walczyć.  Szczególne podziękowania należą się oczywiście naszym sponsorom - m.in. firmie KPMG, InsERT, Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i ACCA, oraz patronowi medialnemu - czasopiśmie Rachunkowość oraz wszystkim pozostałym, bez których nie odbyłaby się już XII edycja Uczelniady.Rok 2013

 

• Progress Accounting Competition IV

• Spotkanie i szkolenie przeprowadzone przez firmę ACCA na Wydziale Zarządzania pt. „Wpływ leasingu na kształtowanie wskaźników finansowych spółek.

• Konferencja w Łodzi

• II Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Zarządzanie długiem w gospodarce” w Lublinie

• Konkurs „IV Ogólnopolskie dni Rachunkowości” w Katowicach

• II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów „Zarządzanie przedsiębiorstwem we współczesnej gospodarce” w Szczecinie

· Projekt Matmaniaki

• III Ogólnopolska Konferencja Rachunkowość Warta Poznania w Poznaniu

• XXI Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Dylematy współczesnego zarządzania” w Lublinie

• II Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Zarządzanie finansami. Współczesne problemy gospodarcze w oczach młodego pokolenia” w Gdańsku.

• III Konferencja Kół Naukowych „Wyzwania i perspektywy współczesnego zarządzania” w Częstochowie

• Organizacja szkolenia z VAT dla członków koła

• III edycja Wojewódzkiego Konkursu Amatorów Rachunkowości

• Konferencja International Baltic Sea Forum

• Konkurs Amatorów Rachunkowości - Uczelniada 2013

• VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesna rachunkowość w świetle regulacji krajowych i międzynarodowych”

• Szkolenia z Tax CareRok 2012

1) Organizacja szkolenia z rozliczania małych podmiotów gospodarczych dla studentów Wydziału Zarządzania.

2) Rozegranie turnieju siatkówki w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sopocie.

3) Projekt „Od płotki do rekina” – cykl szkoleń dla licealistów poprowadzonych przez Członków Koła (w terminie: marzec – kwiecień).

4) Uczestnictwo w III Ogólnopolskich Dniach Rachunkowości w Katowicach.

5) Udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości dla studentów szkół wyższych w Toruniu.

6) Konferencja pod tytułem „Bankowe i pozabankowe instrumenty finansowe – wycena i zasady ewidencjonowania” w Lublinie.

7) VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Ekonomicznej INGRESO 2012 w Poznaniu.

8) I Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Zarządzanie finansami. Współczesne problemy gospodarcze w oczach młodego pokolenia” w Gdańsku.

9) XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Przedsiębiorczość, Finanse i Zarządzanie" w Łodzi organizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości.

10) II Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych pt. „Wyzwania i perspektywy współczesnego zarządzania” w Częstochowie.

11) Szkolenie pt. „Płatnik i ubezpieczenia społeczne”, dn. 31 maja 2012.

12) Organizacja szkolenia pt. „Cash Flow” dla Członków Koła.

13) Organizacja spotkania integracyjnego w postaci kręgli w dniu 6 czerwca 2012.

14) Organizacja II edycji Wojewódzkiego Konkursu Amatorów Rachunkowości
w Zespole Szkół Handlowych w Sopocie.

15) Organizacja X Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Amatorów Rachunkowości UCZELNIADA 2012.

16) Pomoc przy organizacji Ogólnopolskiego Kongresu Ekonomicznych Kół Naukowych (OZKN) i prezentacja Koła podczas Kongresu w Warszawie (w okresie: październik – listopad).

17)VII Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa pt. „Dylematy teorii rachunkowości a wyzwania praktyki”.


Rok 2011


1) Wyjazd zespołu w dniu 11.03.2011 na finał konkursu PAC i zajęcie IV miejsca.
     Reprezentanci: Arkadiusz Szulc, Karolina Młynarczyk, Katarzyna Iskierka
2) Uczestnictwo w konferencji w Krakowie w dniach od 23 do 24 marca 2011, pt. „Czy 
     rachunkowość spełnia potrzeby informacyjne inwestorów?”
.
     Reprezentanci: Katarzyna Iskierka, Katarzyna Damaszk, Martyna Wencel.
3) Uczestnictwo w II Ogólnopolskich Dniach Rachunkowości w Katowicach w okresie 
     od 11 do 13 kwietnia 2011. Podczas tego przedsięwzięcia członkowie koła zajęli I
     miejsce
w konkursie z wiedzy o podatku VAT oraz III miejsce w case study
     przygotowanym przez firmę Ernst&Young.
     Reprezentanci: Szulc Arkadiusz, Karolina Młynarczyk, Katarzyna Iskierka, Monika
     Sawicka, Karolina Kotłowska, Magdalena Rodziewicz, Mirosław Kraszewski, Kinga
     Kierzek, Katarzyna Tadrzak
4) Uczestnictwo w Konkursie Wiedzy z Rachunkowości w dniu 18.04.2011.
     Reprezentanci: Katarzyna Iskierka, Arkadiusz Szulc, Kinga Kierzek
5) Uczestnictwo w konferencji w Częstochowie, pt. „Wyzwania i perspektywy
     współczesnego zarządzania w turbulentnym otoczeniu”
w dniach od 25 do 26 maja
     2011.
     Reprezentanci: Szulc Arkadiusz, Kinga Kierzek, Katarzyna Iskierka, Marta
     Kazimierska
6) Uczestnictwo w konferencji w Krakowie w dniach od 30.11 do 02.12.2011
     - pt. Rachunkowość językiem biznesu.
     Reprezentanci: Katarzyna Iskierka, Marta Kaźmierska, Joanna Tarnowska.
7)  Organizacja szkolenia z obsługi programu Płatnik oraz rozliczania z ZUS
     17.03.2011.
8) Szkolenie z konsolidacji sprawozdań finansowych przeprowadzone w dniu
    05.04.2011 przez Pana mgr Macieja Gierusza.
9) Szkolenie z podatku VAT przeprowadzone przez Panią Agnieszkę Mroczkiewicz w
    dniu 07.04.2011.
10) Organizacja I edycji Konkursu Amatorów Rachunkowości dla szkół średnich o
       randze wojewódzkiej w dniu 19.102011.
11) Organizacja IX edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Amatorów
      Rachunkowości UCZELNIADA 2011. Czas trwania 16-18.11.2011.

12) Organizacja spotkania integracyjnego w dniu 01.04.2011- gra w ping-ponga.
13) Organizacja spotkania integracyjnego w dniu 08.04.2011 - gra w siatkówkę.

Rok 2008

1) Szkolenie z obsługi programu Symfonia
2) Uczelniada - VI edycja ogólnopolska
3) Konferencja w Łodzi
"Celem nauki nie jest otwieranie drzwi nieskończonej mądrości, lecz położenie kresu nieskończonym błędom – audyt XXI wieku”


Rok 2007

1) Warsztaty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Akcja Bilans”
2) Szkolenie „Podatki 2007”, SKwP
3) Prezentacja specjalności Rachunkowość dla studentów II roku
4) Szkolenie z obsługi programu do rozliczeń z ZUS-em „Płatnik”
5) Udział w VI Studencka Konferencja Naukowa dla Studentów Szkół Wyższych w Toruniu „Rachunkowość nie tylko dla księgowych”
6) Udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości w Toruniu
7) Konferencja w Borczu, tematyka:
     - Balanced Scorecard
     - Rachunek Kosztów Działań ABC
     - Autoprezentacja
8) Udział w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Poznaniu "Biegły rewident - zawód czy misja?"
9) Case study & Prezentacja zawodu biegłego rewidenta - PricewaterhouseCoopers
10) Case study Ernst&Young "Zastosowanie przepisów MSSF w praktyce - rola audytora"
11) Panel szkoleniowy „Profesjonalny doradca finansowy – zawód z przyszłością” przeprowadzony przez firmę Efekt
12) Udział w Ogólnopolskim Konkursie Euromanager
13) Udział II Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej w Krakowie - „Kierunki zmian we współczesnej rewizji finansowej”
14) Pomoc w organizacji obchodów 100-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
15) Uczelniada 2007 - 5 jubileuszowa edycja ogólnopolska


Rok 2006

1) Uczelniada – IV edycja ogólnopolska
2) Akcja zbiórki krwi – Krwinka 2006
3) Uczestnictwo w Ogólnopolskiej Konferencji „Rachunek kosztów i ubezpieczenia” w Rzeszowie
4) Warsztaty - Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSR), (SKwP)
5) Warsztaty - Akcja Bilans 2005 (SKwP)
6) Wykład „Etyka w rachunkowości” (Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o.)
7) Spotkanie z Głównym Księgowym Procter&Gamble
9) Udział w V Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości dla Szkół Wyższych w Toruniu
10) Organizacja Konferencji „VAT – aktualne problemy”
11) Szkolenie z obsługi programu SAP BusinessOne®
12) Wykład na temat koncepcji zarządzania SixSigma
13) Udział w warsztatach prowadzonych przez dr Katarzynę Kosmalę (Heriot-Watt University w Edynburgu) na temat:
     - Video based case study on risk and auditor
     - International issues on auditor independence
     - Alternative (critical) research approaches


Rok 2005

1) Konferencja w Borczu
2) Uczelniada – III edycja ogólnopolska
3) Udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości dla Szkół Wyższych w Toruniu


Rok 2004

1) Szkolenie z obsługi programu SAP BusinessOne® zorganizowane przez firmę LST
2) Konferencja w Starbieninie:
     Przebieg:
     - wykład „Pomiar i rozliczanie różnic kursowych” (prof. dr hab. Jerzy Gierusz)
     - wykład „Podatki dla OMC, dyrektorów finansowych i głównych księgowych – wybrane praktyczne aspekty funkcjonowania w jednostkach gospodarczych” – (Grzegorz Bieńkowski, dyrektor działu podatków w firmie Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o.)
     - szkolenie „Profesjonalna obsługa klienta” (Radosław Kozyra z firmy Matrix.pl S.A.)
3) Uczelniada – II edycja druga ogólnopolska
4) Konferencja towarzysząca Uczelniadzie:
     Tematyka prelekcji:
     - „VAT - unijne spojrzenie na usługi, a polskie realia w praktyce doradcy podatkowego" (dr Kalina Kunicka)
     - „Audyt wewnętrzny w organizacjach gospodarczych” (dr Edmund Saunders, prezes Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej)
     - „Księgowe i podatkowe aspekty inwentaryzacji” (dr hab. Kazimiera Winiarska, prof. US)
5) Szkolenie dotyczące Rachunku Przepływów Pieniężnych (SKwP)
6) „Podatek VAT w obliczu wejścia Polski do Unii Europejskiej” (Barbara Gierusz, dyrektor biura rachunkowego w firmie Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o.)
7) Konferencja w Borczu
     Przebieg:
     - „Budżetowanie w przedsiębiorstwie – teoria i praktyka” (Sławomir Lasota z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Maciej Dudek, kierownik działu controllingu w firmie Energa S.A.)
8) Udział w Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych w Toruniu
9) Udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości dla Szkół Wyższych w Toruniu -udział w konferencji w Iwoniczu-Zdroju pt. „Rachunek kosztów i ubezpieczenia finansowe w przedsiębiorstwach”


Rok 2003

1) Szkolenie „Kierunki zmian w znowelizowanej ustawie o rachunkowości” - prowadzone przez Tomasza Zielke z gdańskiego oddziału PricewaterhouseCoopers
2) Szkolenie „Negocjacje w biznesie” – prowadzone przez K. Meysztowicz z Instytutu Komunikacji Społecznej
3) Szkolenie „Podatek odroczony” – przeprowadzone przez dr Barbarę Gierusz
4) Uczelniada - I edycja o charakterze ogólnopolskim
5) Konferencja towarzysząca Uczelniadzie:
     Tematyka prelekcji:
     - „Zmiany w ustawie o rachunkowości w 2004 roku”
     - „Rola Międzynarodowych Standardów Rachunkowości”
     - „Użytkownicy i ich postawy jako bariera w procesie wdrażania systemu”
     - „Odbudowa zaufania publicznego. Przyszłość profesjonalnych usług doradczych.”Rok 2002

1) Konferencja „Aktualne problemy rachunkowości cz. II”
     Tematyka prelekcji:
     -leasing
     -podatek odroczony
2) Szkolenie „Psychologia na rynku pracy”
3) Pomoc w organizacji IX Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Rachunkowości
4) Organizacja spotkania studentów Wydziału Zarządzania z PricewaterhouseCoopers
5) Konkurs amatorów rachunkowości Uczelniada – edycja pierwszaRok 2001

1) Konferencja „Aktualne problemy rachunkowości cz. I” Tematyka prelekcji:
     - „Zamiany w prezentacji sprawozdań finansowych w znowelizowanej ustawie o rachunkowości”
     - „Zmiany w amortyzacji składników majątku wykorzystywanych w działalności operacyjnej”
     - „Koszt wytworzenia produktu po nowelizacji ustawy o rachunkowości”
     - „Rozliczenie różnic kursowych”Rok 2000

1) Powstanie Koła Naukowego Rachunkowości Audytor

Odwiedź także


Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszego zespołu do kontaktu bezpośredniego lub przez maila audytor.wzr@gmail.com 

Strony wybranych czasopism dla księgowych:

rachunkowosc.com.pl
www.gazetaprawna.pl
www.gazetapodatkowa.pl
www.sgk.gofin.pl
www.sgk.gofin.pl


Serwisy podatkowe:

Podatki
PIT
CIT
VAT
Rzeczpospolita


Strony wybranych instytucji:

Strona Ministerstwa Finansów
Strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych


Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego:

WZR UG

© KNR Audytor - 2013
projekt i wykonanie: Marek Niemczyk